Īvāns, patiesība un vientiesība

Daiņa Īvāna vaimanoloģija par jauno Jura Podnieka studijas dokumentālo filmu “4. Maija Republika” žurnāla Ir 20.novembra numurā nav noturējusies viedokļa žanrā, uz ko katram, protams, ir tiesības. Līdz Īvāna kunga demagoģijas līmenim nenolaidīsimies, tomēr aplamības nevar atstāt neatbildētas.

Atmodas laiku tribūns kritiku balsta uz diagnozi «negatīvās informācijas un nelādzību sablīvējums». Pozitīvisma kampaņas jau savulaik pārdzīvojām. Acīmredzot Dainis Īvāns grib kāpt uz šī grābekļa atkal. Par neatkarības atjaunošanu netrūkst patosa pilnu darbu. Mūsu filmā ir skaudrāka patiesība, nelaipojot.

Īvāna daiļvārdībā nav neviena konkrēta argumenta, ka filmā būtu jebkāda nepatiesība. Taču ir apgalvojumi, kuros autora kritikai vēlamais uzdots par esošo. Filma nav viņa iedomātā «Dombura piekrišana» atbildēt apstiprinoši uz jautājumu, vai Latvijas Republika nav «vēstures pārpratums». Apgalvojums par «vienīgo no Dombura ar mēslainu mietu pa vienu vietu nedabūjušo partiju» liek domāt, ka kritiķis filmas seansa laikā aizsapņojies, nepamanot, ka filmā ir runa arī par Saskaņu. Tāpat kā par tās priekšteci PCTVL, ar kuru savulaik Rīgas domē varu dalīja Daiņa Īvāna pārstāvētā LSDSP.

Žēl, ka neatkarības deklarētājs ir tik zemās domās par līdzpilsoņiem, spriežot par filmā minētiem skaitļiem kā par «pilsoņu vairākumam neaptveramiem». Mūsuprāt, skaitļi no pri(h)vatizācijas līdz valsts parādam jebkuram ir aptverami, jo īpaši tāpēc, ka tie saistās ar filmas tēmām – nevienlīdzību, plaisu starp varu un tautu, mūsu visu atbildību pret valsti.

Vēl citos apgalvojumos – par to, kurš kuram ceļā noliek grābekli, kurš sevi par ko iecēlis, un par vienpusību – Īvāns atkal fantazē, apgriež realitāti kājām gaisā un mēģina inkriminēt vispārzināmu žurnālistikas pamatprincipu pārkāpšanu. Neizvēršot detaļas – šie principi filmā ir pilnībā ievēroti. Iespējas domāt un interpretēt lai paliek katra skatītāja paša ziņā.

Ja nepatīk tas, ko redz spogulī, vainīgs nav spogulis. Cerams, ka gadījuma karakalpa nepatika ir tikai vientiesības dēļ. Bet, pārfrāzējot Ulda Ģērmaņa gudrību, nekur nav teikts vai rakstīts, ka latviešiem neizbēgami jābūt tikpat vientiesīgiem kā Dainis Īvāns.

 

Publicēts ir.lv

Vieta komentāram...

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s